Avcılık Ruhsatı

ÖNEMLİ NOT

SAYIN AVCI UNUTMA İSLAMİYETTE ZEVK İÇİN AVLANMAK YASAKTIR VE GÜNAHTIR. PEYGAMBER EFENDİMİZ ZEVK İÇİN AVLANMAYI YASAKLAMIŞTIR. SADECE AİLENİZ VE SİZ AÇSANIZ KARNINIZI DOYURMAK İÇİN AVLANABİLİRSİNİZ. EĞER KASAPLARDA ORDA BURDA RAHATÇA ETE ULAŞABİLECEKKEN SADECE ZEVKİNE ET İÇİN AVLANIYORSANIZ GÜNAHI BOYNUNUZA. VURDUĞUNUZ HAYVANIN YAVRULARI OLABİLİR, VE ANNESİNİ VURURSANIZ AÇLIKTAN ÖLÜRLER. 

Sabıkası olmayan 21 yaşını dolduran Türk vatandaşları yivsiz tüfek ruhsatı alabilirler.

Avcılık Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler:

(Yivsiz Tüfek Ruhsatı)

 • 1-6 Fotoğraf
 • 2-Aile Hekiminden Alınacak Doktor Raporu
 • 3-Av Tezkeresi için Harç Makbuzu,
 • 4-Vergi Borcu Yoktur Yazısı,
 • 5-Yivsiz Av Tüfeği Müracaat Dilekçesi,
 • 6-2018 Yılı Av Ruhsatı Harcı Ödeme Makbuzu,
 • 7-Kimlik Fotokopisi
 • 8-Eski ruhsatın fotokopisi

Yivli Tüfek Ruhsatı için Gerekli Belgeler

Yivli Av Tüfeği  Ruhsatı için Gerekli Belgeler

(Yivli Tüfek Ruhsatı)

 • 1-6 Fotoğraf
 • 2-Aile Hekiminden Doktor Raporu
 • 3-Av Tezkeresi Harç Makbuzu,
 • 4-Vergi Borcu Yoktur Yazısı,
 • 5-Yivli Av Tüfeği Müracaat Dilekçesi,
 • 6-Kimlik Fotokopisi

Yivsiz tüfek ruhsatı çıkardıktan sonra Orman bakanlığına av yapma belgesi için müracat edilmelidir.

 

AVCILIK RUHSATI İLE İLGİLİ SORULAR:

 

1-Av ruhsatı için gerekli belgeler: Üst tarafta yazılmıştır.

2-Av ruhsatı yenileme: Mevcut av ruhsatınız yenilemek için, bize müracat edebilir veya kendiniz dosyanızı takip edebilirsiniz. Bunun için bir dilekçe ve yukarıdaki belgeler lazımdır. Belgeleri hazırladıktan sonra emniyet veya Jandarma ruhsat bürolarına teslim etmeniz gerekmektedir.

3-Av ruhsatı nasıl alınır: Yukardaki belgeleri hazırlayıp emniyete müracat ediniz.

 

AVCILIK İLE İLGİLİ HADİSLER

İbn Ömer’in (r.a.) rivayet ettiğine göre:
İbn Ömer (r.a.) bir tavuğu dikerek ona ok atan bir grubun yanından geçmişti. Bu gençler, İbn Ömer’in gelmekte olduğunu görünce dağıldılar. Bunun üzerine İbn Ömer “Bu tavuğu kim nişangâh dikti? İyi biliniz ki Hz. Peygamber (a.s.) canlı bir hayvanı atış hedefi edinenlere lânet etti” dedi.
Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3618
Enes b. Malik (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) hayvanların hapsedilip bağlanarak hedef yapılmalarını ve bu şekilde öldürülmelerini yasak etmiştir.
Sahih-i Müslim’deki hadis numarası: 3616

 

Vakit geçirmek ve eğlenmek maksadıyla avlanmak mekruhtur. Çünkü bu abes bir iştir. Zira Peygamber (as) şöyle buyurmuştur: “Can taşıyan hiçbir şeyi nişangah edinmeyiniz.” (1) Bir başka hadis şöyledir:
“Kim boş yere bir kuş öldürecek olursa, Kıyamet günü Yüce Allah’ın huzuruna gelerek şöyle der: “Rabbim! Filan kişi beni gereksiz yere öldürdü, her hangi bir fayda için öldürmedi. (2)

 

Masum hayvanları zevklerini tatmin amacıyla öldürenler için Namık Kemal ‘‘sayyad-ı biinsaf (insafsız avcı)’’ tabirini kullanmaktadır. Bunun bir öyküsü var. Namık Kemal gençliğinde attığını vuran keskin bir avcıdır. Sofya’da bir karacaya nişan alır, birkaç saniye içerisinde karaca yere serilir. Hayvan kanlar içerisinde can çekişirken iki küçük yavrusu arkasından yetişir. Her şeyden habersiz annelerinin memelerine sarılmak için uğraşırlar. Çaresiz anne yavrularını ayakları ile itmeye çalışır ve yüzlerine elem dolu bir bakışla bakar. Nihayet zavallı hayvancağız, celladına nefretle baktıktan sonra başını yere koyar. Bu olaydan sonra Namık Kemal tüfeği elinden atarak bir daha avcılık yapmamaya yemin eder. Bu hadisenin etkisinde kalarak şu mısraları yazdığı söylenmektedir:

‘‘Muini zalimin dünyada erbab-ı denaettir,

Köpektir zevk alan sayyad-ı biinsafa hizmetten.’’

(Zalime dünyada yardım eden alçaklardır

İnsafsız avcıya hizmetten zevk alan köpektir.)

 

TÜFEK RUHSATI

Silah ruhsatı dosya takibi